Turistické informační centrum Vrbno
Drobečková navigace

Úvod > Vrbno a okolí > Co zažít v okolí? > Naučné stezky

Naučné stezky

Údolí lapků z Drakova

Tato 12 km dlouhá naučná stezka vede podél toku Černé Opavy z Vrbna – Mnichova přes Drakov do Národní přírodní rezervace Rejvíz. Má 10 zastavení s výkladem o flóře, fauně a historii. Dříve tudy vedla stará kupecká stezka a na území se těžily železné rudy a zlato. Zajímavou zastávkou je  Lorenzova huť, ve které se tavila železná ruda. Nacházejí se zde zříceniny starých strážních hradů, opředených pověstmi o lapcích a loupežnících.

Cesta kolem vody  je přírodní, 6 km dlouhá stezka pro pěší a cyklisty. Vede podél řeky Opavy z Vrbna až do Karlovic, ke Vzdělávacímu centru VÍCE Ve mlýně.

NS Historií a přírodou Karlovic je dlouhá 8 kilometrů a provází návštěvníky nejprve samotnou obcí a následně jejím malebným okolím. Na stezku navazují další značené okruhy, třeba do přírodní rezervace Karlovice - sever nebo na vyhlídku na Obřím vrchu, u Kamenné lávky nebo na Pocheňské louky.

Naučná stezka Rejvíz  se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci, rozprostírající se v Hrubém Jeseníku. Stezka v délce cca 3 km vede do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku. Počátek trasy je u Penzionu Rejvíz. 

Muzeum Wide Web je přes 27 km dlouhá naučná stezka, která vede z Malé Morávky do Karlovy Studánky, pokračuje  přes Ludvíkov do Vrbna a končí v Karlovicích. Spojuje muzea a expozice těchto obcí. Trasa je značena zelenými šipkami se symbolem pavučiny.

Zlatohorská hornická naučná stezka provází po nejvýznamnějších hornických památkách Zlatých Hor, z nichž bylo 10 vyhlášeno za kulturní památku. Na jednotlivých zastaveních se seznámíte s příklady těžby sedimentů i primárních rud a jejich úpravou, dozvíte se informace o dílech historických až po novodobá. Tato stezka začíná i končí u informačního centra ve Zlatých Horách. Celková délka je 16 km.

Bílá Opava.

Tato 6 km dlouhá naučná stezka z Karlovy Studánky na Ovčárnu (žlutá) patří k nejkrásnějším. Projdete se údolím Bílé Opavy, podél horské bystřiny bohaté na vodopády, obklopeni stoletými smrky. Je možné zvolit méně náročnou modrou trasu. Dále můžete pokračovat na Praděd (+ 3 km).

Velká Kotlina

Naučná stezka Velká kotlina začíná v Karlově. Vede podél toku Moravice přes přírodní rezervaci, která je z hlediska ochrany přírody unikátní a jedinečná. Po 8 km dorazíte na Ovčárnu.

 

Po hřebenech - světem horských luk, se nazývá 12 km dlouhá naučná stezka z Ovčárny na Skřítek. Celkem 12 zastavení Vás seznámí s prostředím horských luk, s vzácnými rostlinnými a živočišnými společenstvy, s přírodními podmínkami a krajinným rázem vrcholových partií hlavního jesenického hřebene a také s tím, jak svět horských luk ovlivnil člověk. Od Vysoké hole (1464 m) až po Pecný (1330 m) se nabízejí krásné panoramatické pohledy.

 

NS Se skřítkem okolím Pradědu začíná u Ovčárny, odkud vede po červeně značené trase k místu Praděd – rozcestí.  Odtud dále pokračuje po modře značené trase až na vrchol Pradědu, kde končí. Její součástí jsou také 2 odbočky na Barborku a na Švýcárnu. Stezky z Ovčárny  jsou zpevněné asfaltem a hodí se tak i pro rodiny s malými dětmi v kočárku a vozíčkáře, popř. cyklisty. Její délka je 6 km.

 

Anenský vrch je naučná stezka dlouhá asi 2 km a má 6 zastavení. Začíná u autobusového stanoviště v Andělské Hoře, vede kolem rybníka, prochází nádhernou alejí a končí u kostela svaté Anny na Anenském vrchu.

 

Zdraví a příroda v Jeseníkách. Tato naučná stezka začíná v Suché Rudné u Penzionu Rozcestník a dovede vás na Farmu U Stromovouse ve Staré Vodě. Na devíti zastaveních se dozvíte zajímavosti o historii pastvy a  mléčných výrobků v Jeseníkách. Dvě z těchto zastavení najdete v Karlovicích u Vzdělávacího centra VÍCE Ve mlýně.

 

Vyhlídka Praděd je naučný turistický okruh o délce 4 km. Začíná pod střelnicí v Mnichově (místní část Vrbna) a vede po žluté turistické značce. Je vhodný pro rodiny s dětmi. Má 5 tematických zastavení s informačními tabulemi o Vrbensku a zdejší přírodě. Cílem je vyhlídkové místo, odkud je za příznivého počasí vidět nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd.

 

Náš TIP: Doporučujeme projít si některý ze 4 lázeňských okruhů v Karlově Studánce. Nejzajímavější je modrý, k Rolandovu kameni. Tato mohutná skála, kterou sem dle pověsti vymrštil sám ďábel, sahá do výšky 50 metrů. Naskytne se Vám výhled na Praděd a okolní hory. Druhá pověst je o jeptišce, která z nešťastné lásky ze skály skočila. Proto v místě stojí kříž.