Turistické informační centrum Vrbno
Drobečková navigace

Úvod > Vrbno a okolí > Co zažít ve Vrbně? > Památky

Památky

Dřevěná zvonice

Dřevěná zvonice byla postavena původně vedle evangelické fary v roce 1937. Na návrh občanky města byla prohlášena za kulturní památku.

Zvonička se však nachází na soukromém pozemku a je možné ji obdivovat pouze z povzdálí.

Více informací o zvonici si můžete prostudovat ZDE. Autorem dokumentu je Helena Rusková.

Kostel sv. Michaela archanděla

Zděný empírový kostel z let 1840-1843 je monumentem   města a utváří jeho panorama. Oltář tohoto římskokatolického farního kostela je tvarem podobný antickému chrámu a je oproti zvyklostem otočený na západ. Před kostelem stojí empírová kašna a kříž z r. 1825.

Prohlídky kostela a věže jsou možné po předchozí telefonické domluvě s panem Súkupem na tel. 736 108 800.

Přehled bohoslužeb najdete ZDE.

Továrna na lněné nitě Weiss a Rössler / Weiss a Grohmann / Grohmann a spol. (dnes Odetka)

Tato nejstarší výrobní budova firmy, založené roku 1800, je využívána ještě v současnosti pro výrobu tkaniček, chirurgických nití, knotů aj. Stavba je zděná, třípodlažní, s dřevěnými vnitřními konstrukcemi a valbovou střechou. Zřejmě v roce 1881 byla vztyčena věžička s hodinami.

Vila Lothara Grohmanna

Grohmannové byli významní průmyslníci, kteří se zasloužili o rozvoj města. Puristická vila z let 1929-1930 je dílem vídeňského architekta Josefa Hoffmanna*. Ve Vrbně dodnes stojí více jeho staveb.

Zámeček Grohmann

Čtyřkřídlý dvoupodlažní zámek s jádrem ze 17. století byl přestavěný v 18. a 19. století. Obklopuje ho menší, přírodně krajinářský park. Celý objekt je ohraničen kamennou zdí.

Hřbitov

Areál je ze čtyř stran uzavřen ohradní zdí s branami a  kaplemi. Za zmínku stojí soukromé památky, jako hrobní kaple rodiny Weissovy z roku 1817, hrobka rodiny Hugo Grohmanna z roku 1930, hrobní kaple Marca Aurelia Rösslera z roku 1817 nebo památkově chráněný náhrobek Anny Heleny Roesnerové z r. 1789.  

Kaple svaté Hedviky ve Vidlích

Dřevěná kaple z r. 1926 byla zasvěcena sv. Hedvice Slezské.

Kostel Navštívení Panny Marie v Mnichově

Kamenný kostel  pochází z roku 1716. Nynější novogotickou podobu získal po přestavbě v letech 1876-79. Před vchodem stojí kříž z r. 1878 a v blízkosti  stojí výklenková kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého.

Kaple panny Marie Sněžné v Železné

Dřevěná kaple, jejíž počátky sahají do r. 1808, stojí nad Vrbnem na úbočí kopce Loupežník. Je odtud nádherný výhled na město. Kapli zdobí vitrážové okno od místní umělkyně.

Schnaubelova kaple v Mnichově

Tato původní barokní kaple z přelomu 17. a 18. století je nyní zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie. Obnovena byla díky iniciativě místních obyvatel, chatařů a chalupářů až nyní v 21. století.

*Český rodák Josef Hoffmann byl významným rakouským architektem a designérem, který se podepsal na architektuře Vrbna. Jedná se o vilu Lothara Grohmanna, vilu Fritze Grohmanna a dělnické domky pro firmu Grohmann.