Vrbno pod Pradědem se pyšní bohatou historií a jedinečnými architektonickými skvosty,
které odrážejí industriální i duchovní dědictví regionu.
Zde najdete přehled nejvýznamnějších památek, které si můžete prohlédnout.
Každá z nich má svůj vlastní příběh a nenahraditelnou hodnotu.
Klikněte na jednotlivé památky a objevte jejich historii!
V letech 1921–1922 si Friedrich Grohmann nechal postavit tuto reprezentativní vilu u své továrny Grohmann & Co.. Autorem návrhu byl významný vídeňský architekt Josef Hoffmann, který je známý svým osobitým stylem kombinujícím secesi a modernu.
Vila sloužila jako rodinné sídlo a zároveň jako ukázka elegantní architektury své doby. Díky svému historickému a architektonickému významu byla prohlášena za kulturní památku.
Vila je v soukromém vlastnictví a není přístupná veřejnosti, lze ji obdivovat pouze zvenčí.
Tato barokní kaple z přelomu 17. a 18. století, nyní zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie, byla v 21. století obnovena díky iniciativě místních obyvatel.
Kaple, jejíž historie sahá do roku 1808, stojí na úbočí kopce Loupežník nad Vrbnem. Díky své poloze nabízí nádherný výhled na město a okolní krajinu. Kapli zdobí vitrážové okno vytvořené místní umělkyní Ivetou Strnadovou.
Tento kamenný kostel byl postaven v roce 1716 a svou nynější novogotickou podobu získal při přestavbě v letech 1876–1879. Před vstupem do kostela stojí kříž z roku 1878 a v blízkosti se nachází výklenková kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého.
Dřevěná kaple svaté Hedviky byla postavena v roce 1926 a je zasvěcena patronce Slezska. Nachází se v malebném prostředí osady Vidly a svou jednoduchou, ale působivou architekturou láká návštěvníky k zastavení a zamyšlení.
Hřbitov ve Vrbně pod Pradědem je místem posledního odpočinku významných osobností spjatých s historií města. Je obehnán kamennou zdí a jeho součástí jsou i hrobní kaple a náhrobky s uměleckou a historickou hodnotou. K nejvýznamnějším patří:
Více informací o významných hrobkách najdete na webu Průmyslové stezky.
Čtyřkřídlý dvoupodlažní zámek s jádrem ze 17. století prošel přestavbami v 18. a 19. století. Obklopuje ho přírodně krajinářský park, celý objekt je ohraničen kamennou zdí.
Zámeček je v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti, lze jej obdivovat pouze zvenčí.
Puristická vila z let 1929–1930, postavená podle návrhu vídeňského architekta Josefa Hoffmanna, sloužila významné průmyslnické rodině Grohmannů. Tento architektonický skvost je dokladem meziválečné moderny.
Další informace a dobové fotografie naleznete na webu Průmyslové stezky.
Vila je v soukromém vlastnictví a není přístupná veřejnosti, lze ji obdivovat pouze zvenčí.
Historická továrna, založená v roce 1800, dodnes funguje jako výrobce tkaniček, chirurgických nití a knotů (Odetka). Tato zděná třípodlažní budova s dřevěnými vnitřními konstrukcemi byla v roce 1881 doplněna věžičkou s hodinami.
Více informací o její historii najdete na webu Průmyslová stezka a podrobně také na webu Odetka a.s.
Dominantou města je empírový kostel postavený v letech 1840–1843. Jeho oltář, připomínající antický chrám, je netypicky orientován na západ. Před kostelem stojí empírová kašna a kříž z roku 1825. Prohlídky kostela a věže jsou možné po předchozí telefonické domluvě.
Kontakt na prohlídku: Pan Súkup – +420 736 108 800
Přehled bohoslužeb naleznete ZDE.
Dřevěná zvonice byla postavena v roce 1937 vedle evangelické fary a na návrh místní občanky byla prohlášena za kulturní památku. Jedná se o vzácnou ukázku tradiční dřevěné sakrální architektury. Zvonice se nachází na soukromém pozemku a je možné ji obdivovat pouze z dálky.
Evangelická zvonička byla postavena místní evangelickou komunitou v roce 1937 na zahradě domu na Krejčího ulici č. p. 276.
Samotné místo má zajímavou historii. Již v roce 1865 parcely vlastnila firma zabývající se tkalcovstvím. V roce 1883 přešlo vlastnické právo na vrbenskou tkalcovnu lnu Würbenthaler Jute Spinnerei und Weberei M. & R. Primavesi & K. Brandhuber. Rodina Primavesi byla významná podnikatelská dynastie pocházející ze severoitalské Lombardie.
V roce 1909 si rodina Primavesi nechala na Krejčího ulici postavit dům, který sloužil jako ředitelství jejich firmy. Když později ztratili svůj vliv, odstěhovali se do Vídně.
Karel Brandhuber, který byl s rodinou Primavesi v přímém příbuzenském vztahu, působil v letech 1896–1918 jako starosta Olomouce. Zemřel v roce 1934 ve Vrbně pod Pradědem. Jeho dcera Lilli Gödl Brandhuberová, narozená v roce 1875 ve Vrbně pod Pradědem, byla malířkou, grafičkou a sochařkou. V majetku města se nachází její krajinomalba. Lilli zemřela v roce 1946 v Mnichově.
V roce 1932 dům odkoupila místní evangelická komunita, působící pod tehdejším německým názvem Evangelische Zweiggemeinde Würbenthal. Právě tito věřící v roce 1937 postavili zvoničku. Evangelická církev nadále vlastnila dům i přilehlou parcelu se zvoničkou až do roku 1958, kdy přešlo vlastnictví na Farní sbor Církve evangelické v Bruntále. Tento stav trval až do roku 2000, kdy se nemovitost i pozemky dostaly do soukromého vlastnictví.
Na návrh občanky Vrbna pod Pradědem a po posouzení příslušnými institucemi byla zvonička s platností od 29. 4. 2016 ministerstvem kultury prohlášena za kulturní památku.
Zvonička je popisována jako „stupňovitá hranolová dřevěná zvonice na nízké zděné podezdívce s otevřeným zvonovým patrem, krytá jehlancovou střechou, v jejímž vrcholu je osazen kříž.“
Autorem původního textu je Helena Rusková.