Turistické informační centrum Vrbno
Drobečková navigace

Úvod > Vrbno a okolí

Vrbno pod Pradědem

Podhorské malebné město Vrbno pod Pradědem se nachází v údolí na soutoku tří řek, Bílé, Střední a Černé Opavy, v pohoří Hrubého Jeseníku. Město je branou do Jeseníků, díky čemuž je ideálním výchozím bodem pro různé výlety. Například Karlova Studánka je od města vzdálená pouze 8 km a zvládnete její návštěvu i na kole, které Vám u nás rádi zapůjčíme.

Ve městě můžete navštívit Sklárnu Jakub nebo dílnu vitrážové manufaktury. V jarních a letních měsících také Rybářskou baštu v Mnichově, lesopark, biocentrum rybníky a jiné.

Naučné trasy Cesta kolem vody a Průmyslová stezka vás seznámí se životem u vody a s průmyslovou historií města.

 

MAPA VRBNA KE STAŽENÍ

MAPA ATRAKTIVIT V OKOLÍ KE STAŽENÍ


První osada (Gesenek) byla založena už ve 13. století.  Výsady horního města získalo Vrbno (dříve Würbenthal) v roce 1611. Vedla tudy důležitá obchodní stezka z Moravy až do Polska a Německa, proto v kopcích kolem města najdete zříceniny strážních hradů. Ve Vrbně se po staletí těžilo zlato a další hodnotné kovy, stávaly tu hamry a sklárny, rozvíjelo se domácí tkalcovství.

Největší hospodářský rozmach přišel v 19. a 20. století, kdy se z města Vrbna stalo průmyslové centrum. Nacházely se zde továrny na výrobu pušek, kovové galanterie, chemických látek, zpracování dřeva, lnu, sklárny, továrna na výrobu nití, tkaniček a později i plastových výrobků.

V dnešní době se zde zachoval lesní závod, plastikářský průmysl, velké sklárny nahradily malé rodinné hutě. Rozmach zaznamenává strojírenství i výroba solárních systémů.