Turistické informační centrum Vrbno
Drobečková navigace

Úvod > Vrbno a okolí

Vrbno pod Pradědem

Podhorské malebné město Vrbno pod Pradědem se nachází v údolí na soutoku tří řek, Bílé, Střední a Černé Opavy, v pohoří Hrubého Jeseníku. Město je branou do Jeseníků, díky čemuž je ideálním výchozím bodem pro různé výlety. Například Karlova Studánka je od města vzdálená pouze 8 km a zvládnete její návštěvu i na kole, které Vám u nás rádi zapůjčíme. Jak se dostanete na nejvyšší horu Praděd, která je od Vrbna vzdálená necelých 12 km vzdušnou čarou se dozvíte zde.

Ve městě můžete navštívit Sklárnu Jakub nebo dílnu vitrážové manufaktury Ivety Strnadové. V letních měsících také Rybářskou baštu v Mnichově, lesopark, biocentrum rybníky a jiné.

Naučné trasy Cesta kolem vody a Průmyslová stezka vás seznámí se životem u vody a s průmyslovou historií města.

 


Stručná historie

První osada (Gesenek) byla založena už ve 13. století.  Výsady horního města získalo Vrbno (dříve Würbenthal) v roce 1611. Vedla tudy důležitá obchodní stezka z Moravy až do Polska a Německa, proto v kopcích kolem města najdete zříceniny strážních hradů. Ve Vrbně se po staletí těžilo zlato a další hodnotné kovy, stávaly tu hamry a sklárny, rozvíjelo se domácí tkalcovství.

Největší hospodářský rozmach přišel v 19. a 20. století, kdy se z města Vrbna stalo průmyslové centrum. Nacházely se zde továrny na výrobu pušek, kovové galanterie, chemických látek, zpracování dřeva, lnu, sklárny, továrna na výrobu nití, tkaniček a později i plastových výrobků.

V dnešní době se zde zachoval lesní závod, plastikářský průmysl, velké sklárny nahradily malé rodinné hutě. Rozmach zaznamenává strojírenství i výroba solárních systémů.

Významné osobnosti města

Josef Lowag