Zřícenina hradu Koberstein (912 m n. m.) se nachází nedaleko osady Rejvíz. Hrad vznikl koncem 13. stol., kdy střežil kupeckou stezku podél Černé Opavy, která vedla na území Vratislavského biskupství. Podle pověstí se hrad od 16. stol. stal útočištěm loupežníků. Z kamenné vyhlídky za hradem lze vidět Starý Rejvíz i sousední Polsko.
Ke zřícenině hradu se dostanete z Vrbna po naučné stezce Údolí lapků z Drakova.
Skály hradu dnes slouží horolezcům. Při výšce 25 m nabízejí cca 60 cest v kolmých stěnách s několika převisy.
Weissenstein neboli Pustý hrad se nachází západně cca 4 km od Vrbna pod Pradědem a severně cca 1 km od obce Bílý Potok na západním úpatí hory Pytlák. Hrad stál na osamoceném skalním útvaru na strmém levém břehu Bílého potoka v nadmořské výšce 730 m. Byl pravděpodobně postaven v druhé polovině 13. století. Do dnešních dnů se dochovaly jen části zdiva budov na skále, vytesaný otvor ve skále, část příkopu vybudovaného u úpatí skály a zbytky hradeb vymezujících hospodářské zázemí hradu, nyní zarostlé hustým mladým lesem. Spolu se zříceninou Rabenstein, vzdáleným cca 250 m kolmo vzhůru do svahu, tvořily dvouhradní strážní dvojici.
Trasu s výletem si můžete stáhnout ZDE.
Zřícenina nevelkého strážního hrádku se nachází na dvojklanném skalisku na úbočí hory Pytlák severovýchodně (po zelené turistické značce) cca 4 km od Vrbna pod Pradědem v nadmořské výšce cca 810 m. Hrádek Rabenstein byl velmi malým hradem bez sídelní funkce. Pochází z 2. poloviny 13. století a s nedalekým Weissensteinem tvořil u nás neobvyklé strážní dvouhradí. Do dnešní doby se zachovaly jen velmi malé zbytky strážní věže s pravděpodobně druhotně proraženým vstupem a základy obezdění dvorku mezi skalami.
Zřícenina Quinburg se nachází severně od Vrbna pod Pradědem na Sokolí skále v nadmořské výšce 957 m. Přímo k hradu se dá jít více způsoby, nejlépe však od samoty Drakov. Podle nemnoha nálezů keramiky a z historických souvislostí je pravděpodobné, že hrad byl postaven na přelomu 13. a 14. století. Ze zbytků strážního hradu, tyčícího se na ostrých skalách nad údolím Černé Opavy, se otevírá čarokrásný rozhled po okolní krajině. Do dnešních dnů se z hradu dochovaly jen nepatrné pozůstatky základů hradního zdiva, příkop, který odděloval areál hradu od sousedních skal a zbytky věže na osamoceném skalisku.
Zbytky hradní zříceniny Freudensteinu leží na vyvýšeném konci úzkého skalnatého hřebene, 4 km východně od Vrbna pod Pradědem, nad silnicí do Andělské Hory.
Archeologický materiál pocházející z hradu datoval jeho existenci od 2. poloviny 13. století do poloviny 14. století. Založil jej zřejmě moravský markrabě a později český král Přemysl Otakar II. Zajímavostí hradu je jeho oválná dispozice, chráněn býval příkopem a mohutným valem, v koruně až 4 m širokým. Z hradu se dochoval mohutný val, téměř zasypaný příkop a velmi skrovné zbytky zdiva budov.
Nad městem Vrbno pod Pradědem se zvedá dominantně kopec s názvem Zámecká hora s nadmořskou výškou 854 m. Právě na vrcholu této hory stával ve středověku hrad Fürstenwalde, který z výšky shlížel na město se soutokem tří řek - Černé, Střední a Bílé Opavy. Vznikl pravděpodobně v 1. polovině 13. století. Nachází se asi 2 km na západ od Vrbna pod Pradědem. Kolem Zámecké hory vede červený turistický okruh. Do dnešní doby se z něho zachovaly obvodové hradby, které vyčnívají jen velmi málo nad terén a zbytky základů vnitřních staveb.